Gelecek Tarımda Blog

Ec Metre ve Kullanımı Ec Metre ve Kullanımı Fotoğraf Telif Hakkı: Gelecek Tarımda

Ec Metre ve Kullanımı

EC , Electric Conductivity kelimelerinin ilk harflerinden oluşan, elektrik iletkenliğini belirten kısaltmadır. Suyun iletkenliği içerisinde çözünmüş olan

iyonlara bağlı olduğu için EC aynı zamanda su içerisinde çözünen tuz oranını da ifade eder. Yani bir anlamda suyun tuzluluk değeridir. EC nin birimi microsiemens/cm dir. Bir çözeltinin EC sini arttırmak için, çözelti içerisinde daha fazla besin yada tuz çözmek gerekir, EC değerini düşürmek için ise besin çözeltisine düşük EC li su ilavesi yapılır.

 

Ec değeri ölçmek için ec metre kullanılır ve değişik fiyatlarda bu ürünü bulmanız mümkün. Bu cihazlardan aldığımız zaman yanında mutlaka kaliprasyon sıvısı almanız gerekli, çünkü ölçüm yapmadan önce belirli ecde olan karışımını ölçüp kayıt etmeniz gereklidir. Kayıt edilen içeriğe göre cihaz ölçüm yaparak ec değerlerini vermektedir.

 

Aldığımız ec metre içerisinden ec metre, kalibrasyon sıvısı ve kullanma klavuzu çıktı. İlk olarak on/off tuşu ile cihazı çalıştırıyoruz. Daha sonra yanında gelen kalibrasyon sıvısını bir bardağa döküyoruz. Cihaz üzerinde yer alan on/off tuşuna 2-3 saniye basılı tutup cal pozisyonuna alıyoruz. Ve cihazı kalibrasyon sıvısı içine batıyoruz. Cihazı biraz sallayıp kabarcıkları önledikten sonra bırakıyoruz ve OK yazısı çıkana kadar bekliyoruz. Bundan sonra cihazımız ölçüm yapmak için hazır oluyor.

 

Eğer cihazı fazla kullanıyor iseniz arada kalibrasyonu yenilemeyi unutmayın, böylece doğru değerlere ulaşmış olursunuz.

 

 

Okunma 2789 kez
Son değişiklik 30 Aralık 2016
Bu kategorideki diğerleri: Topraksız Tarım Hazırlığı »

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

HAKKIMIZDA

Bahçemizde yetiştirdiğimiz bitkilerden
geleneksel tohumlar alarak sizlerle
ücretsiz paylaşan genç bir çiftçiyiz.
İletişim Bilgilerimiz:

İletişim Formu İçin Tıklayın