Gelecek Tarımda Blog

Hıyarda Gübreleme Programı Hıyarda Gübreleme Programı Fotoğraf Telif Hakkı: Gelecek Tarımda

Hıyarda Gübreleme Programı

Hıyar bitkisi suyu ve dengeli gübrelemeyi seven bir bitki olup, gelişmiş bir hıyar serasında dönüme verim 15-18 ton

verim vermektedir. Fide dikiminden itibaren düzenli olarak bakımı ve gübrelemesi yapılan bitkinin verimi her zaman yüksek olmaktadır.

 

Ekimden önce seraya mutlaka hayvan gübresi atılması gereklidir. Hıyar bitkisi organik maddesi yüksek toprağı sevmektedir, atılan hayvan gübresi bu organik madde itiyacı karşılamaktadır. Ekim öncesi damlamadan Growspeed adlı ürün kullanılabilir. Bitkinin ilk dönemdeki besin maddelerini almaya yeterli ve yardımcı olacaktır. Dikimden hemen sonra bolca can suyu verilmesi gereklidir. Havalar aşırı sıcak ise azar azar her gün sulama yapılabilir.

 

Can suyundan 7-10 gün sonra ilk gübreleme fosfor ağırlı gübreler ile yapılır. Bu gübrenin yanında iz elementler ve humik asitte eklenir. Böylece bitki besin elementlerine daha kolay ulaşır ve toprağın tuzluluk oranı düşer. Meyve oluşumları başlayınca potayum ve kalsiyum gübrelemesi yapılmaya başlanır. Hıyar verimli bir bitki olduğu için potasyum gübresini fazla tüketir. Bu gübrelemeye dikkkar edilmesi gerekir. Bitkide potasyum eksikliği varsa veya bu gübreyi alamıyor ise meyvelerde yamuk oluşma başlayacaktır. Buda meyvedeki kaliteyi ve lezzeti düşürecektir.

 

Gübreleme programını uygularken mutlaka bir ziraat mühendisine danışın. Bizim danışmanımız kullandığımız gübre firması olan CANDEM GÜBRE'dir.

Okunma 21314 kez
Son değişiklik 28 Mayıs 2016
Bu kategorideki diğerleri: « Tohum Kaplama Kullanın!

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

HAKKIMIZDA

Bahçemizde yetiştirdiğimiz bitkilerden
geleneksel tohumlar alarak sizlerle
ücretsiz paylaşan genç bir çiftçiyiz.
İletişim Bilgilerimiz:

İletişim Formu İçin Tıklayın