Gelecek Tarımda Blog

Mor Reyhan Kurutma Mor Reyhan Kurutma Fotoğraf Telif Hakkı: Gelecek Tarımda

Mor Reyhan Kurutma

Mor reyhan bitkisini taze olarak kullanmanın dışında kurutarakta kullanabilirsiniz. Bahçemizde yetiştirmiş olduğumuz mor

reyhanların aşırı sıcaklarda çiçeklenmeleri hızlandığı için çiçeklenen dalları atmak yerine kurutarak değerlendirmeyi denedik. Sonuç olarak harika renk ve kokuya sahip kuru yaprak ve tomurcuklar elde ettik. Sizlerde almış olduğunuz mor reyhanları kurutarak kışında kullanabilirsiniz.

Derin olarak budadığımız reyhan dallarını güneş görmeyen ancak havadar bir alana ince tabaka olacak şekilde yaydırdık. (Eğer yeriniz var ise dalları dikine ters olacak şekilde yani tomurcuklu kısımlar aşağıya gelecek şekilde asarakta kurutabilirsiniz.) 2-3 günde bir ters çevirerek diğer kısımlarınında kurumasını sağladık.

Kuruyan bu yaprakları elinizle ufalayıp cam kavanozda saklayabilirsiniz. Böylece kışın dahi yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Tomurcuklu olan dalları ise sıcak su dolu bardakta biraz bekletip çay gibi içebilirsiniz.

Reyhan çok aromatik, güzel kokulu bir bitkidir. Mor renkli reyhan İran ve Hindistan kökenlidir. Tayland mutfağında da çok kullanılır. Özellikle mor reyhanın tüm diğer mor sebze ve meyveler gibi sağlığımıza faydaları çoktur. Tüm sindirim sistemi üzerinde temizleyici, toksin atıcı bir etkisi vardır. Reyhandan yapılan şerbet tarifleri de Osmanlı zamanından beri, arındırma amaçlı ve serinletici bir içecek olarak da günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.

 

 

Okunma 3444 kez
Son değişiklik 10 Ocak 2016

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

HAKKIMIZDA

Bahçemizde yetiştirdiğimiz bitkilerden
geleneksel tohumlar alarak sizlerle
ücretsiz paylaşan genç bir çiftçiyiz.
İletişim Bilgilerimiz:

İletişim Formu İçin Tıklayın